861609-001 HP 8TB 6G 3.5" SATA 7.2K Hot Plug Midline SC Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 861609-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 8 TB
- SATA
- 6Gb/s
- Smart Carrier
- 3.5-Inches LFF
- Tray Attached
- Part #: 861609-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SATA disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SATA Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SATA Hard Drives are available in 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SATA interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 8 TB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| External Data Transfer Rate: | 6Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SATA SC |
| Average Seek Time: | 8.0 Ms |
| Device Supported: | Server |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial ATA |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 1.06 in |
| Depth: | 6.69 in |
| Width: | 4.16 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 50 to 95°F |
| Max Operating Temperature: | 10 to 35 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL20 Gen9 | ProLiant DL60 Gen9 | |
| ProLiant DL80 Gen9 | ProLiant DL120 Gen9 | |
| ProLiant DL160 Gen8 Gen9 | ProLiant DL180 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL320e Gen8 Gen9 | ProLiant DL360e Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL160 Gen8 Gen9 | ProLiant DL385 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL160se Gen9 | ProLiant ML150 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL165 Gen8 Gen9 | ProLiant ML310 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL170h Gen9 | ProLiant ML330 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL180 Gen8 Gen9 | ProLiant ML350 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant DL185 Gen8 Gen9 | ProLiant ML370 Gen8 Gen9 |



